چگونه کودکی منظم داشته باشیم؟ (قسمت سوم)

چگونه کودکی منظم داشته باشیم؟  (قسمت سوم)

با فرزندم پیشنهادات مفیدی را درباره چگونگی آموزش نظم و نظم‌پذیری در مجموعه قسمت‌هایی پیوسته در اختیار والدین و مربیان مهد کودک‌ها قرار می‌دهد.

 

  • ۷- یکی از راه‌های غیر مستقیم آموزش نظم به کودکان این است که اجازه بدیم کودکان با ما و در کنار ما آشپزی کنند. هم دختران هم پسران از غذا پختن بسیار می‌آموزند.

فواید اشپزی برای کودک:

اول: همکاری را می‌آموزد.

دوم: با لمس کردن مواد و مخلوط کردن آنها در حقیقت با قوانین طبیعت آشنا می‌شود و از شناخت آنها لذت می‌برد.

سوم: باعث تقویت مهارتهای حرکتی در کودک می‌شود.

چهارم: کودک خوش غذا می‌شوند. اگر فرزندتان خوش غذا نیست حتما اجازه دهید در پختن غذا با شما همکاری کند.

پنجم: کودک صبر را می‌آموزد و یاد می‌گیرد باید برای رسیدن به هدفش صبر کند.

ششم: کودک نظم و ترتیب را می‌آموزد زیرا برای پختن یا درست کردن غذا باید از قوانین خاصی پیروی کند.


  • ۸- یکی از راه‌های آموزش غیر مستقیم نظم به کودکان قصه گویی است. با فرزندم در اینجا داستانی کوتاه برای آموزش نظم به کودکان را معرفی می‌کند.
    داستان گربه های شلخته

اسم داستان: تو خونه ی گربه ها هیچی سر جاش نیست.

همه لباس ها ریخته روی زمین، بچه گربه ها اسباب‌بازی هاشونو پخش کردن روی زمین و هر جای خونه رو که نگاه می کنی وسایل شونو می‌بینی. گربه ها که دیشب با کامواهای بافتنی مادربزرگشون بازی می کردن همه کامواها رو باز کردن و اونها رو به هم پیچیدن. خلاصه اینکه خونه بچه گربه‌ها خیلی کثیف و نامرتب شده آخه دو روزه مامان و بابای گربه‌ها رفتن مسافرت و بچه گربه‌ها تا اونجایی که تونستن خونه رو نامرتب کردن. امروز وقتی بچه گربه‌های شیطون و بازیگوش داشتن با هم بازی می‌کردن و دنبال هم می‌دویدن یه دفعه یکی از کامواها پیچید دور پای خواهرکوچولوشون و به شدت زمین خورد. روی زمین هم پر از وسیله بودن و بچه گربه کوچولو حسابی دردش گرفت و گریه کرد. همین موقع بود که مامان و بابای گربه‌ها به خونه برگشتن و از دیدن این وضع حسابی ناراحت شدن.

مامان گربه برای بچه گربه‌ها گفت که بی نظمی اونها باعث این اتفاق شده و اگه از روز اول با نظم بودن و خونه رو شلوغ نمی‌کرد این مشکل پیش نمی‌اومد و حالا خواهر کوچولوشون سالم بود. گربه‌های بازیگوش قصه ما حسابی ناراحت شدن و به مامان شون قول دادن دیگه هیچوقت این کارو نکنن و همونجا به مامان و بابا کمک کردن و همه با هم خونه رو تمیز و مرتب کردن و اون موقع بود که فهمیدن خونه‌شون وقتی مرتبه چقدر قشنگ تره.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2