چگونه کودکی منظم داشته باشیم؟ (قسمت اول)

چگونه کودکی منظم داشته باشیم؟  (قسمت اول)

با فرزندم پیشنهادات مفیدی را درباره چگونگی آموزش نظم و نظم‌پذیری در مجموعه قسمت‌هایی پیوسته در اختیار والدین و مربیان مهد کودک‌ها قرار می‌دهد.

  • ۱ -آموزش نظم و مسئولیت یک روش طولانى مدت است که والدین باید با آرامش، صبر، مهربانى، به تدریج و در حد توانایى کودک به او آموزش دهند.

والدینى که برای تمیزى و مرتب بودن فرزندشان سخت گیر هستند، غر می‌زنند، یا مرتبا تذکر می‌دهند و یا کودک را تنبیه می‌کنند:
اگر فرزندشان مضطرب باشد، می‌توانند باعث ایجاد وسواس در کودک شوند.
اگر فرزندشان زمینه خشم و عصبانیت داشته باشد، می‌توانند باعث ایجاد لجبازى یا افسردگى در کودک شوند.

کودکانی که با فشار والدین به انضباط وادار میشوند، معمولا سرکش و مسأله آفرین خواهند بود و در برابر بزرگسالان مقاومت می‌کنند.


  • ۲-بخشی از هیجانات غیر قابل کنترل کودک مخصوصا در کتک زدن دیگران به دلیل این است که والدین در حوزه شخصی فرزند خود به دلیل ایجاد نظم، بهداشت، تربیت و آموزش دخالت می‌کنند و حریم خصوصی کودک را محترم نمی‌شمارند. کودکی که از این مساله خشم نهفته دارد، به کودکان دیگر آسیب می‌رساند.

باید در منزل فشار را از روی کودک برداشته شود {دکتر رومی}. به حریم خصوصی کودک بالای ۵ سال خود احترام بگذارید و برای ورود به آنها از کودک اجازه بگیرید.


  • ۳- منشأ نظم کودک، والدینش هستند که اگر رفتار و عملکرد و برنامه روزانه‌ی والدین برای کودک قابل پیش بینی نباشد باعث ناامنی او خواهد شد.

بچه ها باید در فضای خانه ریتم داشته باشند. نیازهای زیستی مثل خواب، غذا و بازی باید برنامه داشته باشد. باز هم تاکید می‌کنیم منظور ما ایجاد پادگان نیست بلکه منظور یک برنامه زیستی مرتب است که دائم تکرار می‌شود و کودک می‌تواند آن را به ذهن بسپارد. چون کودک قادر به تفسیر نیست و از طریق تکرار مسائل را به ذهنش می‌سپارد.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2