علائم آلرژی به بادام

علائم آلرژی به بادام

با فرزندم سعی دارد به صورت هفتگی اطلاعاتی را درباره انواع آلرژی‌ها در اختیار والدین عزیز قرار دهد.

  • آلرژی به بادام

بادام و سایر مغزهای گیاهی منابع بسیار خوبی برای دریافت انواع مواد مغذی هستند. با این حال ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژی ایجاد کنند که علائم آن طیف گسترده ‌ای از تحریکات پوستی خفیف تا مشکلات تنفسی شدید را شامل می‌شود. این واکنش‌های آلرژی معمولاً ظرف چند دقیقه تا چند ساعت پس از خوردن بروز می‌کنند. اگر چه این امکان وجود دارد که با بزرگ شدن کودک آلرژی او نیز برطرف شود، اما یک پژوهش نشان می‌دهد احتمال باقی ‌ماندن آلرژی به مغزهای گیاهی در بزرگسالی بیشتر است. در صورتی که به بادام آلرژی دارید هر چه بیشتر درباره آن بدانید بهتر می‌توانید به خود و پزشک کمک کنید.

  • علائم پوستی و دهان

علائم پوستی، متداول‌ترین علائم واکنش آلرژی‌های غذایی است که مورد توجه پزشکی قرار می‌گیرد. این علائم عبارتند از کهیر یا انواع دیگر جوش‌های خارشی و معمولاً ظرف یک ساعت پس از خوردن بادام، نمایان می‌شوند. علائمی که در دهان ایجاد می‌شوند، گاهی اوقات به عنوان سندرم آلرژی دهانی شناخته می‌شوند. ممکن است دهان یا گلو احساس خارش یا سوزش داشته و زبان متورم شود. این علایم معمولاً ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از خوردن بادام ایجاد می‌شوند و در افرادی دیده می‌شوند که به گرده درخت توس نیز آلرژی دارند. این علائم معمولاً به محدوده فراتر از دهان گسترش نمی‌یابد. با این حال حدود نه درصد از بیماران ممکن است علائم سیستمی را نیز تجربه نموده و حدود دو درصد از افراد ممکن است دچار واکنش آلرژی شدید به نام آنافیلاکسی شوند که می‌تواند مرگبار باشد.

  • علائم تنفسی و گوارشی

علائم دستگاه تنفسی معمولاً شامل گرفتگی بینی، خارش بینی و همچنین عطسه می‌باشد. در کودکان، آلرژی به مغزهای گیاهی اغلب همراه با آسم است که شامل سرفه کردن و کوتاهی تنفس است. علایم گوارشی معمولاً شامل دل درد، تهوع، استفراغ و یا اسهال می‌باشد. این علایم معمولاً اندکی پس از خوردن ایجاد می‌شود.

  • آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژی جدی است که در آلرژی به مغزهای گیاهی و بادام ‌زمینی دیده می‌شود. آنافیلاکسی تنفس را تحت تأثیر قرار داده و همچنین گردش خون را دچار اشکال می‌کند. علائم معمولاً ظرف چند دقیقه تا چند ساعت نمایان می‌شود و ممکن است شامل سوزش گلو، کوتاهی تنفس، اشکال در بلع، درد سینه، افت فشار خون، سرگیجه و کاهش هوشیاری باشد. در صورتی که فوراً درمان پزشکی انجام نشود آنافیلاکسی ممکن است منجر به مرگ شود.

  • احتیاط‌های لازم

در صورتی که به بادام آلرژی دارید باید حواستان به مصرف تمامی مغزهای گیاهی باشد. چرا که احتمال واکنش به همه آنها وجود دارد. همیشه برچسب روی محصولات غذایی را با دقت بخوانید و به خاطر داشته باشید بسیاری از انواع نوشیدنی با طعم مغزهای گیاهی نیز ممکن است حاوی ترکیبات مغزهای گیاهی باشند در حالی که بر روی محصول نشده است.

آنافیلاکسی باید فوراً تحت درمان پزشکی قرار بگیرد.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2