اجازه انتخاب به کودک

اجازه انتخاب به کودک

شاید پرسیدن از کودک که آیا یک لیوان شیر میخواهد یا نصف لیوان ،نانش را برش زده میخواهد یا کامل ،لقمه بزرگ میخواهد یا کوچک در هنگام خوردن صبحانه، بی‌اهمیت تلقی شود. ولی هر انتخاب کوچک برای او فرصتی فراهم می‌کند تا کنترلی بر زندگی خود داشته باشد. پس به جای عبارات:

“باید داروتو بخوری.”
“همین حالا برو بخواب.”
“اینقدر روی میز ضربه نزن.”

بهتره به کودک پیشنهاد بدیم و نظرش رو بپرسیم. اگر بتوانیم در مورد نحوه انجام کار به او پیشنهاد انتخاب دهیم، اغلب اوقات همان انتخاب ساده کمک می‌کند تا از بی میلی کودک کاسته شود.

نمونه گفتگو
“می‌دونم که این دارو خیلی خوش‌مزه نیست. دوست داری اونو با آب میوه بخوری یا با آب؟”

“وقت اینه که بابا و مامان با هم صحبت کنند و توهم بری تو رختخوابت و استراحت کنی. دلت می‌خواد کتابت رو ببری تو تختت یا اینکه با عروسکت بری؟”

“ضربه زدن به میز واقعا حواسم و پرت می‌کنه. تو میتونی همین جا بمونی و روی میز نزنی یا بری تو اتاقت و اونجا روی میزت ضربه بزنی و صدای دلخواهت رو تولید کنی!”

با فرزندم تربیتی آرام و عاشقانه را برای تمام والدین آرزو می‌کند.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2