آیا کودک شما می‌تواند از خود دفاع کند؟

آیا کودک شما می‌تواند از خود دفاع کند؟

بچه هایی که به موقع همبازی نداشته اند یعنی از سه سالگی که مرحله رشد روابط اجتماعی هست و بچه باید با همسالان خودش ارتباط برقرار کند تنها مانده‌اند، ممکن است دچار مشکلات زیادی شوند. در این سن همبازی مثل آب حیات بچه رو شاداب و سرزنده می کند. اگر والدین بچه رو به مهد نفرستن یا همبازی همسن برایش پیدا نکنن این بچه ها از رشد اجتماعی عقب می مونن و نحوه برقراری ارتباط با انواع بچه ها رو یاد نمی گیرن.
مثلا در سن ۵ سالگی از نظر رشد اجتماعی ۲ ساله هستند و در بازی‌های گروهی یا کتک می‌خورند یا بهانه می‌گیرند. بیشتر این کودکان  بازی‌های گروهی رو بلد نیستند و نمی‌توانند با بقیه بچه‌ها همبازی شوند. به محض ورودشان به بازی، بازی رو هم به هم می ریزند و بقیه کودکان گاهی برای اینکه از دست این بچه غیر اجتماعی خلاص شوند او را کتک می‌زنند.

راهکارهای با فرزندم برای حل این مشکل این هست که:

  •  بچه ها رو ، مخصوصا اگر تک فرزند دارید، از سه سالگی به مهد بفرستید تا از لحاظ اجتماعی رشد کنن.
  •  در خانه به جای اینکه خودتون با بچه بازی کنید برایش همبازی همسن پیدا کنید.
  •  به جای اینکه برایش اسباب بازی گرانقیمت بخرید برایش وقت بگذارید و او را به پارک/خانه‌های بازی ببرید. جایی که کودک فرصت و شانس پیدا کردن همبازی را داشته باشد.
  • نگران اینکه فلان بچه مودب نیست و حرف زشت می زنه نباشید. چون ضرر اینکه کودک با حرف‌های غیر مودبانه آشنا شود خیلی کمتر از این هست که روابط اجتماعی رو یاد نگیرد. بالاخره کودکان حرف‌های زشت رو در مدرسه/خیابان می‌شنوند و یاد می گیرن ولی یادگیری روابط اجتماعی سن حساسی دارد که اگر از این سن بگذریم کودکان سخت اجتماعی می‌شوند.
۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2