کودک و طلاق

کودک و طلاق

با فرزندم با ارائه چند راهکار مناسب سعی دارد اثار مخرب طلاق بر فرزندان را کاهش دهد. حس هایی که غالبا کودکان سه تا هفت ساله با آنها درگیرند:

حس ناامنی و ترس از ترک شدن:
طلاق غالبا احساس امنیت کودکان را کاهش  می دهد و آنها را نسبت به آینده مضطرب می کند. کودک از این می ترسد که والدین او را تنها بگذارد.

 

احساس گناه:
ممکن است کودک به این نتیجه برسد که در طلاق والدین مقصر است و بنابراین احساس گناه و شرمندگی می کند. تلاش می کند تا اوضاع را سروسامان بدهد و «بچه بهتری» باشد تا والدین مجدداً در کنار یکدیگر زندگی کنند. وقتی این اتفاق نمی افتد کودک احساس گناه می کند. گاهی والدین اشتباهات بزرگتری مرتکب می شوند و در حضور کودک به تحقیر یکدیگر می پردازند. دراین مواقع کودکان شرایط بسیار سختی را تجربه می کند که درآن دوست داشتن پدر و مادر «گناه» است!

اندوه و تنهایی:
کودک طلاق به شدت احساس اندوه و تنهایی می کند و اعتقاد دارد که دیگر عضوی از یک خانواده نیست و دلش برای والدینی که از آنها جدا شده تنگ می شود. معمولا والدینی که در کنار کودکان می مانند آنقدر گرفتار مشکلات خود هستند که گاهی کودک را فراموش می کنند و به اندازه لازم او را مورد حمایت قرار نمی دهند. و در نتیجه کودک دچار غم و اندوه تنهایی می شود.

خشم و افسردگی:
در اثر عدم درک یا پذیرش مسئله طلاق و همچنین احساس گناه، بروز حس خشم در این کودکان امری بدیهی ا ست. کودکان گاهی خشم خود را با رنجش «غیرضروری» در مسائل بی اهمیت از والدین خود نشان می دهند و این مقدمه ای برای افسردگی کودک است. افسردگی در واقع یک تأثیر ثانویه است و بیانگر آن است که کودک حمایت کافی برای رویارویی با مسئله طلاق دریافت نکرده است.

 

با فرزندم بر این نکته تاکید دارد که :

این تأثیرات در سال های مختلف بین سه تا هفت سالگی کودکان کاملا متفاوت دیده می شود.
میزان این تأثیرات به عوامل زیادی بستگی دارد و می توان گفت بیشتر آنها کاملا در کنترل شما هستند.

 

حال وقت پاسخ دادن به این سوال است که چه باید کرد. با فرزندم راهکارهای زیر را پیشنهاد می کند:

۱ – برای کودک وقت بیشتری بگذارید
هنگامی که با کودک سر و کار دارید موبایل و تلویزیون و روزنامه را کنار بگذارید. به او نگاه کنید. صحبتش را قطع نکنید تا بداند تمام توجه شما معطوف به اوست. بدون دلیل در آغوشش بگیرید.

۲ – درباره احساساتتان صحبت کنید
لازم نیست جزییات مشخص و واضحی به کودک درباره طلاق بدهید بلکه فقط درباره احساسات تان صحبت نمایید. از اینکه چقدر دوستش دارید و برای آینده اش چه برنامه هایی دارید برایش بگویید تا شاید او نیز تشویق شود احساساتش را بازگو نماید. نظرش را درمورد مسائل مختلف بپرسید و برای وقوع این رویدادها با هم برنامه ریزی کنید.

۳ – هرگز، هرگز، هرگز در حضور کودک والد دیگر را مورد انتقاد قرار ندهید.
وقتی می خواهید احساسات منفی خود درباره همسرتان را بازگو کنید بهتر که با مشاورتان صحبت کنید نه اینکه گله همسرتان را به کودکتان بکنید. بیان احساسات به معنای درد دل کردن نیست. کودک شما دو نیمه از دو والد است. درباره نیمه دیگرش بدگویی نکنید.

۴ – صبور باشید
معمولا طلاق فرایند دردناکی است که تمام افراد درگیر را، ضعیف و ناشکیبا می کند. زمان بسیاری از مشکلات را حل می کند. دنیا به آخر نرسیده و شما راهی نو برای رسیدن به دنیایی جدید پیش رو دارید. صبور باشید شاید کودکتان نیاز به زمان اندکی دارد تا قبل از باز گو کردن احساساتش آنها را پردازش کند. شاید برای یافتن جایگاهش در زندگی جدید سردرگم است. به خودتان و به او زمان دهید.

با فرزندم به تمام مهد کودک ها پیشنهاد می کند که با برگزاری کلاس های روانشناسی مناسب والدین مجرد را در تربیت کودکانشان یاری کند.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2