۲ اسفند ۱۳۹۷

 • اینستاگرام
 • تلگرام

کودک و سرما خوردگی

کودک و سرما خوردگی

در این روزها هوا کم کم رو به سرما می‌رود و ما شاهد افزایش سرماخوردگی در کودکان هستیم. با فرزندم راه‌کارهایی ساده برای مواجهه با این مساله را به والدین ارائه می‌دهد.

 • سرماخوردگی در بزرگسالان ۴-۲ بار در سال و در کودکان خردسال زیر سن مدرسه ۱۰-۶ بار در سال کاملاً طبیعی است. پس وقتی فرزندتان سرماخورد نگران نشوید و به چشم بیماری لاعلاج به آن نگاه نکنید. همه کودکان بارها و بارها سرما می‌خورند. می توانید از مادرتان درباره سرماخوردگی‌های خودتان بپرسید.
 • در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران برای سرما خوردگی دارو مصرف نمی‌شود، مخصوصا برای کودکان زیر ۴ سال. صبور باشید و نکات تغذیه زیر را در دوران سرماخوردگی کودک رعایت کنید:
 1. مصرف زیاد مایعات: مصرف مایعاتی نظیر آب، آب میوه طبیعی، چای خیلی کمرنگ و سوپ طی سرماخوردگی توصیه می‌شود. به این وسیله شما برای مایعات از دست رفته بدن از راه ترشحات و تب جایگزین مناسب پیدا می‌کنید و مانع افزایش تب و بی‌حالی کودک می‌شوید.
 2. مصرف سوپ مرغ: سوپ مرغ به عنوان یک ضد التهاب عمل می‌کند و باعث تسریع تخلیه ترشحات از بینی و بهبودی گرفتگی و علائم سرماخوردگی می‌شود.
 3. بی‌اشتهایی کودک: در این موقع کودک معمولا بی‌اشتها می‌شود و میل به خوردن غذا ندارد. او را وادار به خوردن غذا نکنید زیرا بدن تمام انرژی خود را صرف مبارزه با بیماری کرده و نمی‌تواند غذا را هضم کند.
 4. استراحت: انرژی بدن کودک در  مبارزه با علائم سرماخوردگی مصرف می‌شود. او باید استراحت کند تا در مدیریت مصرف انرژی بدنش به تعادل برسد.
 5. تسکین گلو درد: کودک قادر به غرغره کردن آب نمک گرم نیست. بنابراین بهتر است سرم آب‌نمک تهیه کنید و با استفاده از سرنگ داخل بینی‌اش بریزید تا مجرا تنفسش تمیز شود (این روش معجزه می‌کند و به غذا خوردن و خواب بهتر کودک کمک می‌کند). همچنین اگر بیش از یک سال سن دارد به او مخلوط آب لیموترش با عسل بنوشانید.
 6. نوشیدن شیر کم چرب: باور غلطی در بین مردم وجود دارد که مصرف شیر در زمان سرماخوردگی باعث افزایش ترشحات گلو می‌شود! تحقیقات این مساله را رد کرده و نوشیدن شیر گرم کم چرب به شدت توصیه می‌شود.
 7. زردچوبه: تحقیقات نشان داده است که استفاده از زردچوبه باعث کاهش علائم سرماخوردگی می‌شود پس می‌توانید از این ادویه در غذای کودک استفاده کنید.
 8. ویتامین D: ویتامین D ایمنی بدن را بالا می‌برد و بیماری سرماخوردگی غالبا در فصول سرد سال که تولید این ویتامین در بدن به خاطر تابش کمتر نور خورشید کم می‌شود، شیوع پیدا می‌کند. لذا مصرف قطره AD را فراموش نکنید.

با فرزندم پاییزی دل‌انگیز و پر از سلامتی و شادی را برای تمام کودکان آرزو می‌کند.