چگونه کودکی منظم داشته باشیم؟ (قسمت دوم)

چگونه کودکی منظم داشته باشیم؟ (قسمت دوم)

با فرزندم پیشنهادات مفیدی را درباره چگونگی آموزش نظم و نظم‌پذیری در مجموعه قسمت‌هایی پیوسته در اختیار والدین و مربیان مهد کودک‌ها قرار می‌دهد.

 • ۴- آموزش نظم و مسئولیت یک روش طولانى مدت است که والدین باید با آرامش، صبر، مهربانى، به تدریج و در حد توانایى کودک به او آموزش دهند.

والدینى که برای تمیزى و مرتب بودن فرزندشان سخت گیر هستند، غر می‌زنند، یا مرتبا تذکر می‌دهند و یا کودک را تنبیه می‌کنند:
اگر فرزندشان مضطرب باشد، می‌توانند باعث ایجاد وسواس در کودک شوند.
اگر فرزندشان زمینه خشم و عصبانیت داشته باشد، می‌توانند باعث ایجاد لجبازى یا افسردگى در کودک شوند.

کودکانی که با فشار والدین به انضباط وادار میشوند، معمولا سرکش و مسأله آفرین خواهند بود و در برابر بزرگسالان مقاومت می‌کنند.

 

 • ۵- برای آموزش نظم و ترتیب به کودکتان ۷ کلید طلایی زیر را به خاطر داشته باشید:

◊کلید اول: رابطه شما با فرزندتان باید بر پایه همکاری باشد نه لجبازی. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن نه نگویید وتا زمانی که اشتباهات فرزندتان خطری ندارد او تصمیم گیرنده برای زندگی خود باشد. بطور مثال در مواردی مانند: انتخاب لباس، بازی و غذا

◊کلید دوم: تمرین کنید که به فرزندتان مطابق سنش مسئولیت بدهید. مانند غذا خوردن با دست قبل از ۱ سالگی، درآوردن کفش حتی با کمک شما بعد از ۱ سالگی، پوشیدن جوراب بعد از ۲ سالگی

◊کلید سوم: قبل از آموزش نظم و ترتیب کارها را با بازی به فرزندتان بیاموزید. مانند مسابقه دادن هنگام تمیز کردن اتاقش

◊کلید چهارم: از ۳ سالگی به فرزندتان مسئولیت های کوچک بدهید. مانند انداختن لباس کثیفش در سبد مخصوص، آب دادن به گلدان کوچکش، جمع کردن مدادرنگی‌هایش، خاموش کردن چراغ اتاقش قبل از خروج از اتاق

◊کلید پنجم: از جدول ستاره ها استفاده کنید تا در مقابل انجام هر کار درست یک برچسب جایزه بگیرد. درباره جدول ستاره‌ها در بخش بعدی توضیح خواهم داد.

◊کلید ششم: هرگز با داد و دعوا تهدید و منت گذاشتن محروم کردن فرزندتان را مجبور به انجام کاری نکنید و مسئولیت بیشتر از سنش به او واگذار نکنید. در صورتی که کودک قبول نکرد کاری در حد سنش را انجام دهد با ملایمت عواقب کار را به او گوشزد کنید. مثلا: هر وقت مدادرنگی هات رو جمع کردی بگو تلویزیون رو روشن کنم تا برنامه کودک ببینی.

◊کلید هفتم: کارهای خوب کودکتان را ببینید. کارهای خوب کودکتان را ببینید. توجه کردن و بهادادن به کارهای خوب کودک به او یاد می‌دهد در آینده چگونه دیده شود و چگونه جلب نظر کند. کودک برای جلب توجه شما دائم کارهای خوب انجام می‌دهد.


 • ۶- یک راه مناسب برای نظم دادن به اتاق کودک استفاده از جدول ستاره‌ها است. فواید استفاده از این جدول این است که
  ✅کودک نظم را یاد می‌گیرد.
  باعث رشد درونى خلاقیت ذهنى کودک می‌شود.
  کودک همکارى و اعتماد کردن را می‌آموزد.
  کودک یاد می‌گیرد برای رسیدن به هدفهایش برنامه‌ریزى کند.

این جدول باید فقط برای کارهای خوب کودک به کار برود. برای هر نوع همکاری، نظم پذیری و مهربانی کودک ستاره ای را در جدول بگذارید.
استفاده از این جدول ستاره‌ها را از سن ٢ سالگى و حداکثر تا ٩ سالگى امکان پذیر است.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2