قصه گویی و توانایی تفکر در کودک

قصه گویی و توانایی تفکر در کودک

شما با انجام کارهایی بسیار ساده زیر می‌توانید توانایی تفکر و تخیل و اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت کنید:

  • استفاده از کتاب های تصویری

یعنی کتاب های بدون متن و یا حداکثر ۲-۳ جمله ای. شما می‌توانید تصاویر این کتاب‌ها را به کودک نشان دهید و از او بخواهید با توجه به تصاویر اتفاقات را پیش‌بینی کند. توجه کودک را به جزئیات تصاویر جلب کنید و سعی کنید به این وسیله دقت و تمرکزش را بالا ببرد.

  • تغییر دادن انتهای داستان

یک داستان را تا نیمه برای فرزندتان بخوانید. کتاب را ببندید و از او بخواهید که انتهای داستان را حدس بزند. از او بپرسید تو اگر جای این شخصیت بودی چکار می کردی؟ بعد داستان را تا انتها بخوانید.

  • تصویرسازی داستان‌ها

اگر کودک شما به نقاشی علاقه دارد، می‌توانید یک قصه برایش بگویید. سپس از او بخواهید که با توجه به آنچه در فکرش می ‌گذرد تصویر سازی کند. انجام این مورد باعث رشد ذوق هنری کودکان نیز میشود. مثلا داستان جک و لوبیای سحرآمیز را برای کودکتان تعریف کنید سپس یک دانه لوبیا و چسب و مداد رنگی به او بدهید و اجازه دهید که قدرتمندانه تصور کند.

نکته خیلی مهم در انجام این کارها این است که به “هیچ وجه به کودکتان نگویید نه اینجوری درست نیست. بهتره که این اتفاق بیوفته. اینجای نقاشیت رو تغییر بده و …

با فرزندم پیشنهاد می‌کند که اجازه بدهید کودکان در این مرحله در تخیل خودشان غرق بشوند و از آن لذت ببرند. اگر در خیال پردازی کودکتان دخالت کنید مانع پیشرفت قوه ی تخیل و تفکر و اعتماد به نفسشان می شوید.

برگرفته از صحبتهای خانم فاطمه معدنی-نویسنده و پژوهشگر کتاب کودک.

۰ ۰ vote
Article Rating
ad2

درباره نویسنده

" فصل شیرین مادری" گاه چنان باغچه وجودت را زیر و رو می‌کند که دوباره از نو شکفته می‌شوی و پر از می‌شوی از حس‌های خوب زندگی. من در کنار پسرکی شیرین زبان، دوباره از نو رستم.

مطالب مرتبط

کاربر گرامی، لطفا با درج نظرات و تجربیات خود در خصوص عملکرد، امکانات و آموزش‌های این موسسه، سایر کاربران را در انتخابی درست یاری فرمایید. در کسب اعتبار و اعتماد نظرات، دقت کافی مبذول دارید. سایت با فرزندم هر نظری که حاوی اهانت و یا انتقاد شدید باشد حذف خواهد کرد و مسئولیتی برای راستی آزمایی نظرات نمی‌پذیرد. لازم به ذکر است که همیشه حق پاسخگویی به انتقادات برای مرکز و موسسه محترم کودک محفوظ است.

Subscribe
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ad2