۲ اسفند ۱۳۹۷

  • اینستاگرام
  • تلگرام

شستن ظرف ها می تواند به کاهش استرس کمک کند

شستن ظرف ها می تواند به کاهش استرس کمک کند

پس از یک روز استرس زا در کار، برخی از ما ممکن است به ورزشگاه برویم، یایک لیوان چای بنوشیم یا به راحتی در مقابل تلویزیون بنشینیم تا ذهن خود را آرام کنیم. اما چرا ظرف ها را نشوییم!؟ براساس یک مطالعه جدید، شستن ظرف ها می تواند سلامت روانی را افزایش دهد.

یافته های تحقیقی از محققان دانشگاه فلوریدا در مجله Mindfulness منتشر شده است. این مطالعه نشان می دهد که افرادی که با تمرکزحواس ظرف می‌شورند یعنی روی بوی مواد شوینده، گرمای آب و احساس ظروف تمرکز می‌کنند، نگرانی و اضطراب‌شان ۲۷ درصد کاهش و آرامش ذهنی‌شان ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

تمرکز حواس یا حضور ذهن، یک متد موفق برای “تمرکز حواس و کنترل هیجانات و افکار” در زمان حال است. این کنترل به شما قدرت می‌دهد تا بر افکار و اعمالتان مسلط باشید و بهترین تصمیم را بگیرید. زمانی که استرس شما کاهش می‌یابد، به بهبود کیفیت خوابتان کمک قابل توجهی می‌شود و خطر ابتلا به افسردگی کاهش می‌یابد.

به گفته Adam Hanley، نامزد دکترا در برنامه مشاوره دانشگاه ایالتی فلوریدا، یکی از فعالیت‌های ساده روزانه که می‌تواند به پدیده “تمرکز حواس و کنترل هیجانات و افکار” کمک کند شستن ظرف‌هاست. این فعالیت معمول زندگی می‌تواند برای بهترکردن وضعیت تفکر به‌کارگرفته شود، و درنتیجه حس سلامتی را در افراد بیشتر و بهتر کند. وی افزود: انجام فعالیت‌های روزانه اگر با تمرکز و هدف همراه باشد اثری کاملا مشابه با مراقبه‌های عرفانی در ساماندهی قوای تفکر و تمرکز حواس دارد.

 

بافرزندم به تمام والدین پیشنهاد می‌کند که تک تک فعالیت‌های ساده و معمول روزانه منزل را با تمرکز و به منظور دست‌یابی به حال خوب انجام دهید. زندگی کوتاه است بی‌بهانه شاد باشید.