۲ اسفند ۱۳۹۷

  • اینستاگرام
  • تلگرام

ده پیشنهاد طلایی آقای دکتر مهدی دوایی (روانشناس تربیتی) برای داشتن حال خوب

ده پیشنهاد طلایی آقای دکتر مهدی دوایی (روانشناس تربیتی) برای داشتن حال خوب

با فرزندم مطالعه خلاصه ای از ده پیشنهاد طلایی آقای دکتر مهدی دوایی برای داشتن حال خوب مطرح شده در برنامه خندوانه را به همه والدین پیشنهاد می‌کند.

۱: روزی یک ربع تمرین کنیم که حال دلمان را خوب کنیم و شاد باشیم و از زندگی لذت ببریم ، این کار به مرور باعث خوب شدن حال ما در زندگی میشود.

۲: هر خانواده باید تمرین کند که پروژه های مشترک زیادتری با هم داشته باشد و هرچقدر پروژه های مشترک خانواده با هم بیشتر باشد حال آن خانواده بهتر خواهد بود . پروژه های مشترک شامل گفتگو با هم ، غذا خوردن با هم ، کتاب خواندن با هم ، مهمانی و مسافرت رفتن با هم و …. است. حداقل وجود ۱۹ پروژه در ماه ضروری است.

۳: پروژه های دو به دو حال یک خانواده را خوب میکند . مثلا پدر و مادر با هم یا هرکدامشان با بچه ها پروژه های دو به دو داشته باشند.

۴: مسئولانه رفتار کردن به جای مقصر انگاشتن دیگران . یعنی به جای اینکه در یک اقدام دیگران را مقصر بدانیم از خودمان شروع کنیم و عیب ها و نقص های خودمان را بیابیم.

۵: دیدن پدیده از دید دیگری :یکی از بهترین راهها برای داشتن خانواده سالم حرف زدن است چرا که حرف زدن باعث میشود موضوع را از دید طرف مقابلمان ببینیم .

۶: همیشه عاشق باشید و کور ، رها کنید و ببخشید چون خداوند بخشنده است.

۷: فاصله بین هویت و شخصیت را کم کنید.

۸: پذیرای خودمان به همان صورتی که هستیم باشیم و از مدل وجودی مان لذت ببریم.

۹: مواظب داشته هایمان باشیم و از آنها لذت ببریم و اجازه ندهیم زمانی که آنها را از دست دادیم به حسرت تبدیل شود.

۱۰: پیدا کردن معنای زندگی و رسیدن به آرزوهایی که داریم.

در بخش پایانی برنامه دکتر مهدی دوایی تاکید کردند که در حال زندگی کنید و معنای زندگی را به چیزی بدهید که ترس از دست دادنش را نداشته باشید و قدر زندگیتان را بدانید.

فیلم مصاحبه با ایشان در کانال با فرزندم موجود است.